Straty a nálezy: hrebeňovka Malá Fatra

Bol marec. Cesta cez sychravé, ešte neprebudené Jánošíkove Diery bola pochmúrna. V sedle Medzirozsutce na nás a okolo nás padla tá hustá biela malofatranská hmla, Malý Rozsutec sme len tušili pred nami.

Značku sme našli, Malý Rozsutec taktiež.

Cestou späť sme sa ale stratili v lese. Blúdili sme, brodili sa snehom, padali na ľade až sme tesne pred zotmením našli chodníček popri rieke, ktorý nás vyviedol až do Terchovej.

Na hlavnom hrebeni Malej Fatry sa nestratíte. Keď pod Starhradom, starším bratom hradu Strečno nad Váhom nastúpite na jej magickú vlnu, sila jej energie vás privedie až do Zázrivej.

Hrebeňovka Malej Fatry je dychberúca!

60 km peši za tri dni, behom za jeden.

Naše 25km putovanie však začalo v Štefanovej, časti Terchovej, dedine pomenovanej podľa rímskeho vojaka Terchiusa.

Zelená značka nás vyviedla až do sedla Medziholie a tam sme mali hrebeň pred sebou ako na dlani. Červená značka smerovala na Stoh, niekedy lesnatý, dnes vďaka odlesneniu pre pastviny oviec, trávnato-hôľny vrchol, z ktorého výšky viac ako 1.600 m sme klesali do 1.300 m, aby ste opäť stúpali cez voňavé lány čučoriedok a malín až na Poludňový Grúň. Za našimi chrbtami sa vypínal kráľ Malej Fatry, Veľký Rozsutec, mystické kamenné miesto, kde vraj Jánošík ukryl svoj poklad.

Z Poludňového Grúňa cez valiace sa kamene sme sa dostali až na Hromové a odtiaľ sme opäť klesali a stúpali až sme sa postavili na Chleb.

A pred nami sa ukázali tí zaoblení a zelení malokarpatskí krásavci, Malý a Veľký Kriváň. Pod nami sa rozprestieralo krásne tyrkysové Šútovské jazero, miesto ako vystrihnuté z westernových filmov.  

Straty a nálezy?

Vždy stojac na letisku pri batožinovom páse čakáme s napätím, či aj naša batožina docestovala s nami. Alebo či neskončí v “stratách a nálezoch”.

V horách, keď sa stratíme a zídeme zo značky, často nájdeme miesta nečakané, zabudnuté a kúzelne krásne.

Vtedy každá jedna strata znamená nový nález.

A často stratíme strach a obavy, a nájdeme odvahu. Viac odvahy.

A možno je najväčšou z nálezov a strát, láska. K novým dobrodružstvám.

Chceš začať športovať a viac aktívne a zdravo žiť? Rezervuj si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt