Ako si vybuduješ dobré návyky

Vieš, čo je úplne na začiatku každej zmeny, či už sa chceš zdravšie stravovať, viac športovať, alebo celkovo viesť lepší a spokojnejší život.

Sú to návyky.

Koho sa snažíš zaujať?

Hovorí sa, že trvá 21 dní, kým sa vytvorí nový návyk. Vraj je to čas, počas ktorého sa nám vymenia bunky, takže sa z teba vlastne stane nová žena.

Pritom je celé úplne ináč.

Dôležitejší ako čas, je totižto frekvencia.

Čo to znamená?

Oveľa väčší zmysel pre budovanie tvojho nového návyku má to, ako často novú aktivitu vykonávaš. Konkrétne, zmysluplnejšie je spraviť každý deň 1 drep a robiť to 100 dní, ako raz za 100 dní spraviť 100 drepov.

Rozumieš tomu?

To isté platí pri behu. Pri silovom tréningu, pri každodennom krokovaní. Pri nastavovaní zdravého stravovania.

Nový návyk pritom musí spĺňať určité podmienky, aby sa ti zautomatizoval a stál sa súčasťou tvojho života.

Návyk musí byť ľahký. To ale neznamená, že más robiť len ľahké veci. Znamená to, že v danom momente budeš robiť veci, ktoré sa ti oplatia v dlhodobom meradle.

Čo máš teda spraviť, aby si nové povinnosti neodkladala? Musíš si čo najviac uľahčiť štart nového návyku. Prvé dve minúty sú rozhodujúce, tie by mali byť ľahké. To taktiež znamená, že ak začneš s novým návykom, na začiatku by mal trvať presne tieto dve minúty.

Pýtaš sa, čo so zlými návykmi? Najúčinnejšie je sťažiť si ich, alebo sa im nevystavovať. Nie, nekupuj si žiadne nezdravé veci, nie, nechoď nakupovať, keď si hladná.

Dôležitú úlohu zohráva taktiež odmena. Platí, že odmena, ktorá je teraz istá, má väčšiu cenu ako tá ktorú dostaneš v budúcnosti.

Ale rovnako platí aj to, že za svoje dobré návyky zaplatíš v prítomnosti. Za svoje zlozvyky zaplatíš v budúcnosti. Keď sa budeš teraz prejedať, budeš v budúcnosti obézna. Keď si teraz zacvičíš, zabeháš, vyplavia sa ihneď hormóny šťastia, vrátane najnávykovejšieho dopamínu.

Správanie zopakuješ, keď ti prináša uspokojivý výsledok. To znamená, že ak si chceš udržať návyk, musíš okamžite pocítiť úspech, aspoň drobný.

Ak je návyk očividný, atraktívny a ľahký, zvyšuje sa pravdepodobnosť, že prebehne v súčasnosti.

A ak je uspokojivý, zvyšuje pravdepodobnosť, že ho zopakuješ.

Ako udržiavať dobré návyky každý deň?

Pomáha vizuálne znázornenie – napr. odškrtávanie- ako jasný dôkaz. Dobré je zaviesť si stopovača návykov, ktorý poskytuje uspokojenie, vyplavenie dopamínu, hormónu odmeny.

Neprerušuj reťaz. Udržuj šnúru návykov. Nikdy nevymeškaj dvakrát.

Šťastie musíš uštvať vytrvalosťou alebo Návyky + cieľavedomý tréning = majstrovstvo.

Platí, že ak ti neúspech veľmi ublíži, napravíš ho. Ak neúspech prejde pomerne bezbolestne, ignoruješ ho. Čím okamžitejšia a drahšia je chyba, tým skôr sa z nej poučíš. Správanie sa mení len vtedy, keď je trest dostatočne bolestivý.

Rovnako ako vedomie, že niekto sleduje, čo robíš, môže byť silná motivácia. Vďaka záväzku voči partnerovi sa nečinnosť môže spájať s okamžitým postihom. Veľmi nás zaujíma, čo si o nás myslia iní a nechceme, aby si o nás mysleli niečo zlé.

Ak chceš zvýšiť šance na úspech, zvoľ si správnu oblasť. Ako to zistiť?

Polož si otázky: čo mi pripadá ako zábava, pričom pre ostatných to je práca? Pri čom strácam pojem o čase?

V čom dosahujem lepšie výsledky ako priemerný človek? Čo robím prirodzene?

Každý má aspoň niekoľko oblastí, v ktorých sa s trochou úsilia dokáže dostať medzi 25% najlepších.

Zemiak vo vriacej vode zmäkne, vajce stvrdne. Skvelý hráč si vytvorí nové podmienky, novú hru, ktorá vyzdvihne jeho silné stránky.

Úspechy nie sú obyčajné šťastie, ale tvrdá práca.

Najúspešnejší ľudia zažívajú rovnaký nedostatok motivácie ako ostatní. Rozdiel spočíva ale v tom, že aj napriek nude si nájdu spôsob ako vytrvať. Šťastie musíš uštvať vytrvalosťou.

Úspech najviac neohrozuje zlyhanie, ale nuda. Musíš si obľúbiť nudu.

Keď sa zaprieš, hoci je to únavné, otravné a bolestivé, preklenieš rozdiel medzi profesionálom a amatérom.

Profesionáli dodržiavajú rozvrh, amatéri sa nechávajú rozptyľovať tým, čo prinesie život. Nebuď športovcom do dobrého počasia. Profesionáli konajú aj keď sa na to necítia, sú odhodlaní dodržať návyk za každých podmienok.

Ak chceš dosiahnuť excelentnosť, musíš sa nechať neustále fascinovať tou istou činnosťou, musíš sa zaľúbiť do nudy. Paradox kopy hovorí o účinku drobného činu, ktorý sa neustále opakuje. Aj maličká zmena má moc prevrátiť tvoj život naruby.

Malé návyky sa nespočítavajú. Znásobujú sa.

Ak budeš robiť to isté, budeš mať rovnaké výsledky. Buď tou zmenou, ktorú chceš dosiahnuť.

Je pozoruhodné, k akému telu sa dopracuješ, ak neprestaneš trénovať.

Chceš vedieť ako budovať dobré návyky, ako začať športovať a neprestať? Rezervuj si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt