Skromná krása: Záruby a Ostrý kameň

Všetky cesty vedú na Záruby!

Až na jednu.

Trasa Trnavskej stovky sa Zárubám vyhýba.

Táto stokilometrová napriek názvu neprechádza Trnavou.

Je to jeden z najstarších organizovaných diaľkových turistických prechodov na Slovensku.

Od roku 1973 začiatkom leta jednu sobotu o 6:00 štartujú turisti v Bratislave, aby prešli Malé Karpaty až do Brezovej pod Bradlom. Väčšia časť trasy vedie po červenej turistickej značke, Štefánikovej magistrále.

100 km a 3.309 výškových metrov musíte zvládnuť za 26 hodín.

Malé Karpaty kopíruje Malokarpatská cyklomagistrála. Trasa začína v Novom Meste nad Váhom, vedie cez Čachtice, Vrbové, Trstín, Bukovú, Pernek, Kuchyňu, Lozorno a končí vo Vysokej pri Morave. Má dĺžku 105 km.

KarpatyRun sú najväčšie bežecké trailové preteky v Bratislave. Je to festival lesného behu, päť trás od 5km do 45 km pre 300 nadšencov trailového behu. No a v rámci  Štefánik Trail si môžete bežať svoj bežecký príbeh v objatí Malých Karpát.

Všetky cesty vedú na Záruby!

Na Záruby, 768 m vysoký najvyšší vrchol Malých Karpát, sa dostanete zo Smoleníc. Od rozprávkového zámku obkoleseného anglickým parkom vás značené turistické chodníky prevedú roklinou Hlboča, okolo Občasného vodopádu, jediného jarného vodopádu v Malých Karpatoch, popri jaskyni Driny, jedinej sprístupnenej jaskyne v Malých Karpatoch, cez Čertov žľab až na vrchol.

A zo západu vedie cesta na Záruby od vodnej nádrže Buková.

Značený chodník lesom, ktorý miestami pripomína džungľu a ktorý sa na jar mení na biele more snežienok a zelený koberec medvedieho cesnaku, sa mutuje na strmý výstup, ktorý končí pri najvyššie položenom hrade v Malých Karpatoch, Ostrý kameň.

Temná atmosféra zrúcaniny ukrytej vysoko medzi stromami a na bralách západnej časti vápencového hrebeňa Zárub, len ticho prezrádza svoju slávnu  minulosť.

Hrad bol postavený v 13. storočí, a ako jeden z pohraničných hradov mal za úlohu chrániť diaľkovú obchodnú cestu, vedúcu z Budína cez západné Slovensko priesmykom do českých krajín, ktorá je všeobecne známa ako tzv. česká cesta.

Legenda o hrade Ostrý Kameň

A podľa legendy v chatrči pod hradom žila závistlivá vdova. Bola veľmi zlá a nenávidela každého, kto mal viac ako ona sama. Jedného dňa sa vdova pri zbieraní raždia dostala až k ruinám hradu Ostrý Kameň a ocitla sa v podzemnej komnate, kde bolo plno zlata. Vzápätí utekala po svojich synov, aby jej pomohli zlatý poklad odniesť. Ako synovia naberali zlato do hrncov, uvideli v kúte komnaty starca, ktorý ich vyháňal von. Povedali to svojej matke a zo strachu utiekli. Zlá vdova však na nič nedbala a zlato naberala ďalej. Zrazu sa však podzemie aj s časťou hradu zrútilo a nenásytnú vdovu pochovalo. Odvtedy tu už nikto nikdy žiadnu komnatu s pokladom nenašiel.

Skalnatý a neskôr zalesnený hrebeň vás od hradu privedie až na vrchol Záruby. Je síce najvyšší, ale červená sa v žiari svojich dvoch krajších sestier, Vysokej a Vápennej.

Malé Karpaty neohúria výškou, ani majestátnosťou, ich krása je skromná, nečakaná, o to vzácnejšia. Sú rajom večne sa rútiacich cyklistov a blúdiacich turistov, vyčerpaných, ale šťastných bežcov, skúmavých pozorovateľov stád jeleňov, sŕn a muflónov, milovníkov histórie, ale aj hubárov a bylinkárov.

Keď 6x vybehnete na Záruby cez Čertov žľab, dosiahnete Mont Everest, je to Malokarpatský Mont Everest.

Keď sme 1x spolu s hŕstkou trailových nadšencov bežali KarpatyRun pomedzi tie štíhle a nekonečne vysoké buky a vráskavé duby, cítili sme obrovskú radosť. Aj keď sme skončili na poslednom mieste.

Malé Karpaty budú vždy o radosti. Možno nie sú láska na prvý pohľad. Ale určite sú láska na celý život.  

Pripravte sa na turistiku a behy na jednom z našich kempov! Rezervujte si miesto tu: Kontakt