Poznáte turčiansku moletku?

„O tom všetkom porozmýšľam zajtra. Vtedy to už budem môcť vydržať. Aj zajtra je deň,“ hovorila si Scarlett O´Hara a s blčiacimi očami sa dívala do budúcnosti.

Rovnako do budúcnosti sa pozerala aj Josephine Cochrane, keď vynašla prvú komerčne využívanú umývačku riadov.

A čo robili moderné matky bez jednorazových plienok, vynálezu Marion Donovanovej.

Počas návštevy New Yorku v roku 1902 cestovala Mary Andersonová električkou. Bol mrazivý deň a Mary si všimla, že šofér často zastavuje, aby očistil predné sklo od snehu. V novembri 1903 Mary navrhla prvé manuálne stierače.

Počas stáročí ženy rôznych generácií, na rôznych miestach a v rôznych situáciách ukazovali svoju silu a nezávislosť.

A Izabela Textorisová, prvá Slovenka botanička, objavila na vrchu Tlstá zaujímavý, doposiaľ neznámy bodliak, ktorý neskôr významný maďarský botanik A. Margittai pomenoval podľa nej – Carduus Textorianus Marg. Neskôr po nej pomenovali planétu. A jej portrét umiestnili na známku.

Vitajte vo Veľkej Fatre!  Obec Blatnica je vzdialená na skok od Martina, na dva skoky od Kremnice a 2,5 hodiny jazdy autom od Bratislavy.

A akú má úžasnú históriu!

Odkryté nálezy z bronzovej a železnej doby, hradisko púchovskej kultúry, mohylu slovanského veľmoža, ruinu Blatnického hradu z 13. storočia, múzeum fotografa a etnografa Karola Plicku v barokovo-klasicistickej kúrii, neskorobarokový kaštieľ z prvej polovice 18. storočia, murované domy so sýpkami a klenutými bránami olejkárov a šafraníkov, ktorí pôsobili najmä v Poľsku a Rusku! Narodila sa tu spisovateľka Maša Haľamová. Bola jedným z centier Slovenského národného povstania a nájdete tu aj partizánsky bunker.

A Blatnica je taktiež skvelý východiskový bod mnohých turistických trás. Ako aj na vrcholy Tlstá a Ostrá. Tam vedie Chodník Janka Bojmíra, pomenovaný podľa turčianskeho turistického aktivistu,  značkára chodníkov a autora turistických sprievodcov.

A tu zrazu máte pocit, že sa nachádzate v praveku, v pochmúrnom lese, v obklopení mohutných skál s početnými dierami a jaskyňami. Vraj v nich žil diluviálny medveď!

Chodník nevľúdnym lesom sa kľukatí popri skalnom amfiteátri, jaskyni Mažarná. V tejto puklinovo-rútivej jaskyni s dĺžku 130 metrov, sa schovávali pravekí ľudia, partizáni počas Slovenského národného povstania a v zime tu nocujú netopiere.

Blato, skaly a reťaze vás privedú na odlesnený plochý vrchol, na turčiansku moletku, Tlstú. Výrazne hrotitý a skalnatý hrebeň s krásnymi výhľadmi vás dovedie do sedla Ostrej, fatranskej modelky. Krkolomný chodník, zabezpečený reťazami a drevenými stupňami až hore na Ostrú a tam za skalným oknom vás čakajú tony vzdušných a exponovaných výhľadov. A cestou späť aj Byronov výhľad s pohľadom na mohutné bralá Tlstej.

Turci sa zvykne hovoriť poklad Slovenska. Je to skutočne tak? Choďte sa presvedčiť!

Chceš začať športovať a viac aktívne a zdravo žiť? Rezervuj si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt

Veľká Fatra
Na Tlstú a Ostrú.