Vysoká a divá: Poľana

Sloboda, rovnosť, bratstvo. To boli heslá Veľkej francúzskej revolúcie.

Otvorili dvere pokroku, osvietenstvu a romantizmu.  A s ním prišli veľké city, fantázia, či osamelosť, rozpor medzi snom a skutočnosťou, nepochopenie spoločnosťou. Romantický hrdina je výnimočná osoba, búri sa proti spoločnosti. A pochopenie a útechu nachádza v láske. No tá je vždy tragická a nenaplnená. Preto sa často obracia k prírode, ktorú obdivuje a velebí.

A tak romantickí hipsteri z celej Európy písali a písali.

Viktor Hugo vytvoril Quasimoda, trápiaceho sa nešťastnou láskou  ku krásnej Esmeralde v Chráme Matky Božej; Goetheho mladý Werther trpel v Nemecku. George Gordon Byron sa radšej vybral na cestu po Európe. A na Slovensku trpel Andrej Sládkovič. Z neopätovanej lásky vznikla najdlhšia ľúbostná báseň na svete, Marína. A neskôr aj Banka lásky v Banskej Štiavnici.

A Detvan. Ktorý sa preháňal po lúkach pod mohutnou a krásnou Poľanou.

Poďme sa pozrieť na tento romantický kraj zblízka! Vydajme sa na cestu ako Odysseus alebo Child Harold! 

Poďme preskúmať Poľanu, najvyššie sopečné pohorie na Slovensku. Vystúpme do výšky 1.457,80 m, pomedzi mokrade, cez mľaskajúce kamene, sledujme pomalý prúd vody, vytekajúci zo studničiek, načúvajme spevu vtákov a na vrchole, ktorý má tvar podkovy pozorujme nad oblakmi nakreslené obrysy Vysokých a Nízkych Tatier.

A potom sa presuňme na vrcholy Bukovina a Vepor, ktoré sú vyvrhnutou lávou z podzemia niekdajšej sopky.

A rýchlo sa pokračujme na obrovské skalné bralo, ktoré tvorí samotnú špičku vrcholu Hrb, vysokého 1.255 m. A práve na vrchu tohto brala sa nachádza menšia čistinka, ktorá je oficiálne vyhlásená za stred Slovenska.

A stále to nie je všetko! Naša romantická odysea nám vyzúva turistické topánky, obúva nám cyklistické tretry, aby sme sa kochali Podpoľaním na 320 km značených cyklotrás a 127 km okruhu okolo Poľany.

A opäť sme niekde inde! Zliezli sme po rebríkoch a pozorujeme obrovskú masu valiacej sa vody po čiernych andezitových blokoch. Sme pri vodopáde Bystré. Má 23 m, patrí nielen medzi najvyššie, ale i najmohutnejšie slovenské vodopády. A je starý! Vznikol približne pred 13,5 miliónmi rokov, stuhnutím lávy.

A už nás volá Dobročský prales. Miesto, kde čas nemá žiadnu váhu. Kam smieme vstúpiť len pohľadom, aby sme uzreli zvyšky pôvodného lesa, vyvíjajúceho sa tisícročia.

A zrazu vstupujeme na dobovú hostinu na zámku Vígľaš, “zámku kráľov”, kde bol založený Rád draka.

Štyri roky putoval Byronov Child Harold po Európe. Dvadsať rokov putoval Oddysseus do Ithaky.

Ako dlho budete putovať okolo divokej Poľany? Je to len na vás!  Ale putujte s vášnou!

Pretože už Hegel raz povedal, že nič veľké nebolo nikdy vytvorené bez vášne.

Chcete s nami spoznávať Slovensko aktívne a dobrodružne? Rezervujte si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt