Čo je vyryté na skale v Kremnických vrchoch? Straťte sa s nami na Velestúre a v Kremnici!

Nebola to láska na prvý pohľad.

To mesto vyzeralo ako nedokončená kapitola nudnej knihy.

Až kým sme sa nepozreli bližšie.

A ono začalo rozprávať príbehy.

O jednom kráľovi, ktorý mu už v roku 1328 udelili mestské práva.

„Zlaté mesto“. Kremnica. Vzdialená 175km od Bratislavy.

Tu sa razili slávne zlaté Kremnické dukáty, ktoré sa vyznačovali vysokou čistotou zlata a ktoré chcel mať každý vo svojom mešci zavesenom na opasku.

Toto mesto v stredoveko patrilo vďaka ťažbe zlata k najvýznamnejším banským mestám na svete a bolo jedným z najbohatších miest Rakúsko-Uhorska.

Stojí tu mincovňa. Najstaršia mincovňa na svete, vlastne najstaršia fabrika na svete. Pretože bez prerušenia funguje už od 17.11.1328.

Len zopár kilometrov od Kremnice stojí na kopci osamelý kostol. Vyzerá románsky a goticky. A hrdo hľadí do diaľky. V jeho záhrade sa totižto nachádza geografický stred Európy.

To mesto má predsa len niečo do seba!

Je mystické.

V hlbokých lesoch ukrýva prastarý slovanský rúnový nápis vyrytý do andezitovej skaly. Na vrchole Velestúr, obetnom mieste Slovanov, pomenovanom po bohovi Velesovi. Bol to staroslovanský boh dobytka, ochranca stád a pastierov, vládca mŕtvych a pán Podsvetia, ktoré si starí Slovania predstavovali ako šíre pastviny.   

Má adrenalín a najťažšiu feratu na Slovensku.

Je zábavné a má zmysel pre humor. Tu je doma jedinečné Múzeum gýča a letný festival humoru a satiry Kremnické gagy.

A je muzikálne! Jeho gotický Kostol sv. Kataríny každoročne hostí Európsky organový festival Kremnický hradný organ.

V knihe Paola Coehla „Alchymista“ sa Santiago, andalúzsky pastier, vyberie zo svojej domoviny, Španielska do egyptskej púšte, aby hľadal poklad schovaný pod pyramídami. A to, čo začne ako putovanie po svete za pokladom, sa skončí ako objavovanie pokladov a krás ukrytých v jeho vlastnom vnútri.

Muž, hrdina príbehu „Velestúr“ od Jozefa Banáša, žije bohémskym životom rockovej hviezdy. Avšak uviazne v sebaklame, opakovanom ospravedlňovaní, povrchnosti a dezilúzii. Stretne tajomného Liečiteľa a v rozhovoroch s ním a pri symbolickej ceste na bájny Velestúr zistí, že zmyslom života je žiť pre iných. Pretože šťastní sme len vtedy, keď dávame. A keď porazíme vlastné ego.

Objavujme teda poklady. Možno sú rovnom pred našimi dverami.

Alebo v Kremnici pod mystickým Velestúrom.

Chcete s nami spoznávať Slovensko aktívne a dobrodružne? Rezervujte si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt

Cesta na bájny Velestúr