Mystické a legendárne: Sitno

2:30 ráno. Spali sme len pár hodín a cestovali dve hodiny, aby sme sa ocitli na obrovskom parkovisku uprostred mystického ostrova Bohov, Bali. A  v tme nad našimi hlavami sme tušili siluetu posvätnej hory, sopky Batur. Potriasli sme si ruky s Wayan, našou sprievodkyňou. Wayan býva v susednej dedine. Viac ako desať rokov sprevádza turistov v tme, niekoľkokrát do týždňa, aby videli to nádherné divadlo, východ slnka.

A tak sme sa vtedy pridali k zástupu turistov, aby sme vo výške 1.770 m pozorovali východ slnka. Na jednej z dvoch balinézskych aktívnych sopiek, na sopke Batur, kde vraj sídlia Bohovia.

Dva roky neskôr.

Opäť sme v horách. Tento krát na Slovensku.

V oblasti stredoslovenských vulkanických hôr. Na území vyhasnutého stratovulkánu, ktorý mal niekedy priemer viac ako 50 km a bol jeden z najväčších v Európe.

Je to skutočne poeticky a mýtický kraj.

Kraj, kde pravekí ľudia sedeli okolia ohňa a klebetili.

Možno aj o tajomnom Vale Obrov, Fossa Giganteum, dlhým viac ako 60 km, ktorý vraj vybudovali čerti.

Je to kraj s pyšným a tajomným hradom, ktorý aj napriek tomu, že odolal nájazdom Tatarov a Turkov, sa zmenil v ruinu.

Kraj striebra a odvážnych baníkov, ktorí pred fáraním pod zem drali lavice najstaršej Banskej akadémie vo vtedajšom Uhorsku.

Štiavnické vrchy. Vzdialené 180 km od Bratislavy.

A ich dominanta. Sitno. Záhadný a legendami opradený vrchol vysoký 1.009 m, umiestnený vraj pri bráne do pekla.

Vedie k nemu sympatický chodník, ktorý štartuje pri tajchu Počúvadlo, ktoré kedysi patrilo do sústavy vzájomne prepojených viac ako 60 tajchov s dĺžkou 100km, umelo vybudovaných jazier, kde sa zhromažďovala dažďová voda, ktorá bola pri banskej ťažbe, kde nepostačovala ľudská ani zvieracia sila, nevyhnutná.

Pokračuje lesom cez Tatársku lúku, kde údajne v stane turecký paša vymýšľal stratégiu ako dobiť Sitniansky hrad.

Dvíha sa k 300 dreveným schodom pomedzi andezitové bralá a Elovu štrbinu.

Až končí na plošine, kde v starej chate ožívajú príbehy.

Započúvajme sa do rozprávania biológa Andreja Kmeťa o herbáriu so 72.000 druhmi rastlín a 300 druhov ruží.

Buďme centrom príbehu Dr. Téryho o založení druhého najstaršieho turistického klubu v Európe a vyznačení úplne prvého turistického chodníka v Európe. Už v roku 1864.

Nechajme k sebe z útrob Sitna doliehať hlasy statočných, no znepriatelených rytierov , ktorí v skale spia, a povráva sa, že každých 7 rokov jeden z rytierov vyjde na povrch a pozrie sa, či je ich čas, pretože v čase najväčšieho ohrozenia slovenského národa skala bojovníkov uvoľní, aby odčinili svoj starý hriech a obránili ľud, ktorý na nich dodnes spolieha.

Začítajme sa do slov Goetheho o hľadaní pokladu v podobne nekonečného poznania.

Pretože Sitno by mohlo byť miesto, kde Faust stretol Mefistofela a zapredal mu svoju dušu za získanie večnej mladosti a poznania. Rovnako ako zapredali dušu diablovi hľadači pokladu ukrytého za zlatou branou Sitnianskeho hradu.

Chcete sa s nami pripraviť na náročné výstupy? Rezervujte si miesto na našom kempe: Kontakt