Slovenská vianočná koleda: Branč

Stalo sa to sedem rokov po smrti jeho obchodného partnera, Jacoba Marleyho. Vtedy Ebenezer Scrooge, ktorý nemal rád Vianoce, odmietol pozvanie na večeru, od Freda svojho synovca. A v ten večer sa stalo niečo zvláštne. Scrooge sedel v kresle, pred vychladutným kozubom, a vtedy ho navštívil Marleyho duch. Putoval po zemi ovešaný ťažkými reťazami a pokladničkami, ktoré boli ukované z chamtivosti a sebectva. Marley Scroogeovi prezradil, že má jedinú šancu vyhnúť sa rovnakému osudu: počas noci ho navštívia traja duchovia a musí si ich vypočuť, alebo bude prekliaty, a bude niesť oveľa ťažšie reťaze. Zdá sa vám tento príbeh známy?  Niečo podobné sa mohlo prihodiť pred mnohými rokmi aj na hradnom kopci Branč. Aj toto miesto je opradené legendami a príbehmi.

A podľa jednej z nich robotníci, ktorí stavali hrad Branč, odmietli dať kúsok chleba úbohému žobrákovi. Boli takí lakomí, že ho aj vysmiali ho a poštvali na neho psov. Vtedy žobrák vyriekol kliatbu – Nech hrad čert zoberie a každý peceň chleba nech sa v kameň obráti!

A tak sa aj stalo. To, čo robotníci postavili cez deň v noci niekto zbúral. Báli sa robotníci sa nevedeli si dať rady. Až im ďalší žobrák poradil, nech to, čo vystavajú posypú omrvinkami z vianočného stola. Čakali teda do Vianoc, zúfalí a hladní a urobili presne to, čo im tajomný žobrák poradil.

Hrad Branč je jedným z jedenástich tajomných malokarpatských hradov, ktorý sa týči na výraznom homoľovitom kopci vo výške 475 m nad obcou Podbranč. Kedysi patril do siete pohraničných hradov, ktoré zabezpečovali ochranu ciest smerujúcich z Moravy ku karpatským priesmykom. Vystriedal mnoho majiteľov, medzi najznámejších určite patria Matúš Čák Trenčiansky alebo Matej Korvín.

Hrad láka milovníkov histórie a zaoblené vrcholy Myjavskej pahorkatiny zase milovníkov turistiky a cykloturistiky.

A ako je to s kúzlom Vianoc? Lakomí robotníci na hrade Branč odmietli pomôcť niekomu slabšiemu. A to sa môže stať kdekoľvek každý deň. Ale vždy je tu iná možnosť. Vo svete, kde môžeme byť hocičím, môžeme byť dobrí a láskaví. A načúvať hlasu Vianoc. A nechať sa zvábiť ich kúzlom. Rovnako ako to spravil Scrooge. A prebudil sa do vianočného rána ako nový, lepší človek.

Chceš začať športovať a viac aktívne a zdravo žiť? Rezervuj si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt