Osamelosť Starého plášťa

Hovorí sa, že počas cisárskej hostiny v roku 1761 bolo na Holičský zámok dodaných 2037 mladých kurčiat, 7857 čerstvých vajec, 210 kačíc a 626 holubov.

Nebola to ani Bratislava. Ani Banská Štiavnica.

Obľúbeným miestom Márie Terézie na Slovensku bol Holičsky zámok na Záhorí.

Keď sa 23 ročná Mária Terézia stala cisárovnou nik netušil, že spôsobí revolúciu.

Vtedy nik netušil, že bude raziť kvalitné strieborné mince, tzv. tereziánske toliare, ktoré sa stanú vyhľadávaným platidlom v celej Európe (neskôr inšpirovali aj rodiace sa Spojené štáty, toliar = dollar) a že v roku 1762 vydá prvé papierové peniaze v strednej Európe, čím dosiahne prebytok štátneho rozpočtu. Že progresívne zakáže stredoveké mučenie, zmenší trestnú právomoc zemepánov nad poddanými. Že zavedie povinnú školskú dochádzku. A že v Holíči na Záhorí založí manufaktúru. A nechá vysadiť borovicové lesy, aby sa piesok zo záhorských dún nedostal až na stôl holičského zámku. A že na Slovensko pozve z Tirolska a Bavorska Huncokárov, „lesných ľudí“. Aby na našom území zaviedli moderný spôsob ťažby dreva.

Kto boli tajomní Huncokári?

Správcovia lesa žili rozptýlene v horských oblastiach, v súzvuku s prírodou, načúvali hlasu lesa. Boli prví ochranári a lesní inžinieri. Stínali a rezali drevo, približovali ho k cestám, čistili les, vysádzali stromčeky, pripravovali krmivo pre zver, kosili trávu, ženy boli vyhlásené bylinkárky. Manželstvá uzatvárali medzi sebou, s okolitým obyvateľstvom však udržiavali dobré vzťahy.

No a jeden z nich sa volal Gáži Ámon. Dal meno Amonovej lúke, umiestnenej v Amonovej doline. V Malých Karpatoch.

Aká je cesta na Starý plášť?

Malé Karpaty sa pýšia takmer 1.200 km značených turistických trás. 19 km okruh na Starý plášť cez Amomovu lúku začína pod Plaveckým hradom. To je tá mohutná stavba na vysokej skale nad cestou, ktorej odolnosť pravidelne testujú lezci a na ktorú sa zhora radi dívajú paraglidisti.

Pokračuje lesom, na jar zelenajúcim sa kobercom medvedieho cesnaku, okolo Pohanskej. Tento 494,8 m vysoký vrchol je najvyšší vrch Plaveckého predhoria. Kedysi sa tu nachádzalo najväčšie keltské mesto na Slovensku. Malo tvar nepravidelného štvoruholníka s rozlohou 38 hektárov a predstavovalo významné mocenské stredisko.

Cesta vás privedie až ku križovatke v sedle Báborská. Tam opustíte modrú značku, aby ste sa žltou dostali až pod masívne skaly Jelenej hory. Potom vás zelená trasa okolo voňajúcich borovíc, cez trávy, kde sa na slnku vyhrieva lenivá užovka alebo bystrá jašterica, vyvedie až nahor. Tam poletujú motýle, ktorých je tu viac ako 500 druhov, a v oblakoch krúži včelár lesný. Tam skaly majú bizarné tvary a nad horizontom v diaľke sa črtá silueta Plaveckého hradu. V tieni borovíc si oddýchnete, aby ste pokračovali ďalej až ku Kubašovej. A tam si spomeniete na slová vynálezcu telefónu, že z času na čas je dobré zísť z vyšliapaného chodníka a stratiť sa v lese. Môžete si byť istí, že nájdete čosi, čo ste predtým nikdy nevideli.

Mystický a osamelý Starý plášť

A vy sa vyberiete neznačeným chodníkom na Starý plášť.

Tento mystický vrchol rád skúša trpezlivosť a vytrvalosť. Nie každý ho nájde, nie každému dovolí vystúpiť na svoj vrchol, nie každého pustí k sebe.

Opäť vás čaká cesta lesom, okolo pokrútených stromov a brodenie sa popadanými listami. A ak vytrváte, dostanete sa až na plošinu, okraj ktorej zdobia vápencové skaly rovnako ako neďalekú Čiernu horu, a kde sa na lavičke môžete nechať unášať pohľadom na zvlnené a zaoblené kopce Malých Karpát. Cesta späť vedie cez Amonovu lúku, kde niekedy žil Gáži Ámon, a cez Báborskú, nečakane krásnu, nečakane strmú.

Ak by Mária Terézia nevysádzala na záhorských pieskoch masovo borovice, Slovensko by malo takú malú Saharu. Hoci je toto územie výrazne zalesnené, ponúka pohľad do zvláštnej, takmer vyprahnutej a nehostinnej krajiny.

A prečo borovica? Zvláda totiž sucho a má dostatočne hlboké korene, ktoré dosiahnu až do miest, kde sa drží vlaha. Dobre odoláva vetru. Je silná.

Rovnako ako silná bola Mária Terézia. Takmer 40-rokov odolávala hrozbám, zmenila upadajúce a zaostalé kráľovstvo na prekvitajúcu vyspelú ríšu, ktorá určovala vo viacerých oblastiach európske trendy.

Bola progresívna a moderná, otvorila dvere osvietenstvu a poznaniu. A čo mala spoločné s huncokárskymi ženami? No predsa rovnocennosť, starostlivosť, oddanosť.

A možno aj osamelosť.

Lesy Malých Karpát nie sú ani husté, ani hlboké.

A predsa sa v nich môžete cítiť osamelo. Ako stepný vlk Hermanna Hesseho.

Ako sa cítila Mária Terézia na tróne.

Ako sa cítili huncokárke ženy.

Je to tá osamelosť Starého plášťa.

Chceš začať športovať a viac aktívne a zdravo žiť? Rezervuj si miesto na jednom z našich kempov: Kontakt

Starý plášť